#opiekanadpacjentem #higienapacjenta #myjkajednorazowa #rekawicamyjaca #aquasensitive #cleanis
Każdy człowiek, w różnych okresach swojego życia i z różnych powodów potrzebuje opieki ze strony innych. Sytuacji takiej sprzyja także wydłużanie się trwania życia, powodujący rosnącą liczbę chorych przewlekle. Lista schorzeń, które mogą skazać bliską nam osobę na wielotygodniowe, a nawet wieloletnie przebywanie w łóżku jest bardzo długa.
Opieka nad chorym unieruchomionym długotrwale w łóżku to ogromne wyzwanie dla bliskich, wymagające nie tylko wiedzy w tym zakresie (np. znajomość zasad higieny, dawkowania leków) ale również delikatności, cierpliwość, empatii oraz wytrzymałości zarówno fizycznej jak i psychicznej.
Zadaniem codziennej pielęgnacji skóry jest utrzymanie jej w czystości, dobrej kondycji, jak również ochrona przed nadmiernym wysuszeniem i zapobieganie podrażnieniom (wspomaganie profilaktyki przeciwodleżynowej). Pomijając codzienną kąpiel chorego możemy przyczynić się do wystąpienia problemów skórnych i zdrowotnych osoby leżącej. Chociaż codzienna toaleta osoby leżącej jest utrudniona to nie jest to czynność niemożliwa do wykonania.
Przede wszystkim zaczynamy od dobrego przygotowania, tak aby cały proces przebiegł sprawnie i nie był niekomfortowy dla pacjenta. Najlepiej rozpocznijmy od przygotowania sobie wszystkich niezbędnych rzeczy potrzebnych do umycia pacjenta. Jeżeli zrobimy to we właściwy sposób nie będziemy musieli zostawiać podopiecznego samego, wracając po zapomnianą rzecz, a i cały proces przebiegnie sprawniej. Pamiętajmy, że dla osoby której toaletę będziemy wykonywali czynności te mogą być krępujące i dobrze by było jeżeli nie będą trwały zbyt długo ( szybko nie znaczy niedokładnie, ale tego uczymy się z każdym kolejnym razem).
Pamiętajmy, że pacjenta leżącego powinniśmy myć co najmniej dwa razy dziennie, a w upalne dni lub w przypadku zabrudzenia (jedzeniem, wymiocinami, moczem lub kałem) za każdym razem gdy tego wymaga.
Istnieją pewne przez lata wypracowywane schematy, które dzięki zachowaniu odpowiedniej kolejności dają pewność prawidłowo wykonanej toalety całego ciała pacjenta leżącego.
Tak więc, po odpowiednim przygotowaniu potrzebnych rzeczy, pomieszczenia oraz pacjenta toaletę rozpoczynamy od mycia zębów - toalety jamy ustnej - golenie (mężczyźni) - mycie oczu i twarzy - mycie uszu - mycie szyi - mycie dekoltu - mycie klatki piersiowej - mycie kończy górnych - mycie brzucha - mycie pleców - mycie pośladków - mycie kończyn dolnych - mycie krocza - czesanie - czyszczenie paznokci.
Oczywiście, standardowe, ogólnodostępne rzeczy takie jak gąbka i mydło sprawdzą się podczas codziennej pielęgnacji. Niemniej jednak na ryku dostępnych jest wiele innych środków, które umożliwiają łatwiejszą higienę. Ceny ich są zróżnicowane, natomiast na pewno dają one komfort użytkowania, nie tylko pacjentowi ale również opiekunowi.
Do takich produktów należą między innymi rękawice/myjki Aqua Sensitive. Myjka Aqua Sensitive to jednorazowego użytku dwustronna rękawica, zawierająca delikatny dla skóry, ochronny płyn myjący, którego nie trzeba spłukiwać. Tak więc używając myjek/rękawic nie ma konieczności używania wody, a mycie nią nie powoduje uszkodzeń skóry. Myjkę/rękawice Aqua Sensitive dla zapewnienia większego komfortu pacjenta możemy również podgrzać w kuchence mikrofalowej.
Zalety wykorzystania myjki/rękawicy Aqua Sensitive - to kompletna i szybka toaleta pacjenta bez konieczności użycia wody i mydła, bez umywalki, płukania i suszenia, delikatny dla skóry (można stosować niemowląt).
Innym produktem ułatwiającym toaletę pacjenta leżącego są rękawice myjące Aqua Shampoo - działa ona na identycznej zasadzie jak Aqua Sensitive. Została ona stworzona, aby ułatwić mycie głowy bez konieczności używania wody i płukania włosów.
Do produktów, które zdecydowanie ułatwią nam opiekę nad pacjentem leżącym jest również seria worków Carebag. Worki te przeznaczone są do bezpiecznego zbierania i usuwania płynów ustrojowych. Wyposażone zostały we wkładkę żelującą, która zamienia płyn (mocz, krew, płyn surowiczy, biegunka) w ciągu kilku sekund w żel, eliminując tym samym ryzyko zakażeń oraz przykre zapachu. Seria produktów Carebag obejmuje m. inn: worek na basen sanitarny CareBag ® Bedpan liner, worek/kaczka męska na mocz CareBag ® Male urinal, worek na wymiociny CareBag ® Vomit bag